
Bursztyn
Nazywany jest kamieniem życia, ponieważ może dostarczać naszemu organizmowi życiodajnych elektronów i jonów ujemnych. To jedyny kamień szlachetny pochodzenia roślinnego. Bursztyn może posiadać różne barwy od jasnożółtej do brunatnej, może być prześwitujący lub nieprzezroczysty. Często można zobaczyć w nim zatopione pozostałości roślin lub zwierząt.

W składzie chemicznym występuje ok. 80% węgla, 10% wodoru i tlenu. Skład bursztynu jest różny i zależy od miejsca pochodzenia i wieku. Badania wykazały, że bursztyn zawiera cenne mikroelementy: krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, związki organiczne połączone z jodem, substancje lotne, kwasy żywiczne.
Najwięcej bursztynu występuje w Bałtyku, ale można go spotkać w cieplejszych morzach. W Polsce bursztyn znajdziemy m.in. w okolicach Zatoki Gdańskiej, Mierzei Wiślanej i Półwyspu Helskiego. Występuje także na Polesiu Wołyńskim, w okolicach Kaliningradu i niemieckiego Bitterfeldu.

Od dawna wierzono w dobroczynne właściwości bursztynu i wiele z tych działań zostało udowodnione naukowo. Bursztyn można stosować przy wielu dolegliwościach i schorzeniach. To prawdziwy dar ziemi.
Bursztyn wykorzystywany jest w nowoczesnej kosmetologii, jako dodatek do kremów, balsamów, jako środek do pielęgnacji cery zmęczonej. Kwas bursztynowy oraz olejek bursztynowy poprawia elastyczność skóry, zmniejsza szorstkość i głębokość zmarszczek, skóra zostaje długotrwale nawilżona i dotleniona, staje się gładka i promienna.