You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Inkluzje w bursztynie

Inkluzją lub wrostkiem możemy nazwać wszystko, co znajduje się w bursztynie i nie było żywicą. Będą to więc pęcherzyki powietrza, woda, łuski pirytu a także rośliny i zwierzęta. Najstarsza żywica kopalna ma 230 milionów lat, najmłodsze datowane są na ok. 5 milionów lat.

Możemy je podzielić na inkluzje organiczne i nieorganiczne. Do tych pierwszych należą zwierzęta, rośliny oraz ich szczątki, które dla paleontologów stanowią cenny materiał badawczy. Badając inkluzje z poznajemy świat roślin i zwierząt sprzed wielu milionów lat.

Inkluzje zwierzęce są w bursztynie bałtyckim częstsze niż roślinne co zaskakuje, bo wydaje się, że zwierzętom łatwiej było uciec przed lepką substancją. Takie próby były też podejmowane, jednak jak wskazują na to zachowane okazy, często kończyły się źle dla owada czy innego drobnego stworzenia.

Od dawna wierzono w dobroczynne właściwości bursztynu i wiele z tych działań zostało udowodnione naukowo. Bursztyn można stosować przy wielu dolegliwościach i schorzeniach. To prawdziwy dar ziemi.

Znane są liczne inkluzje z fragmentarycznie zachowanymi organizmami. Oznacza to, że insekt próbując wyrwać się ze śmiertelnej pułapki stracił skrzydła, czułki czy odwłok.

  • Podziel sie tym postem

Newsletter

Wpisz swój e-mail aby otrzymać nasz newsletter