You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Bursztyn w medycynie

W magiczną i leczniczą moc bursztynu wierzono już w czasach starożytnych. Zachowane do dziś bursztynowe wisiorki z epoki kamienia były stosowane w magii łowieckiej przez prehistorycznych mieszkańców ziem nadbałtyckich. Najczęściej występują one w formie płytek lub okrągłych tarczek, czasem ze stylizowanymi wyobrażeniami ludzi i zwierząt, a także w postaci zoomorficznych i antropomorficznych figurek. Tajemnicze i niezwykłe właściwości bursztynu, a zwłaszcza moc przyciągania, wywoływały lęk i podziw człowieka pierwotnego, dlatego przypisywano mu magiczne właściwości. Wierzono, że zabranie ze sobą na polowanie bursztynowej zawieszki lub figurki zapewnia udane łowy. W okresie neolitu składano bursztynowe ofiary pod domami, jako zabezpieczenie ich mieszkańców przed wszelkimi nieszczęściami.

Wiara w dobroczynne działanie bursztynu, poparta wynikami badań naukowych, okazała się uzasadniona. Odkryto, że kwas bursztynowy działa jak biostymulator – pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, jest środkiem przeciwzapalnym i antytoksycznym. Na bazie tego składnika wyrabia się maści i kremy na dolegliwości reumatyczne, astmatyczne, owrzodzenia i podrażnienia skóry oraz na schorzenia oskrzeli, gardła i tarczycy. Kwas i olej uzyskane z bursztynu wykorzystywane są też przez przemysł kosmetyczny, gdyż niszczą wolne rodniki i bakterie oraz mają właściwości dezynfekujące, a także łagodzące skutki oparzeń i ukąszeń owadów.

Specjaliści od medycyny naturalnej uważają, że każdego z nas otacza pole elektromagnetyczne. Na skutek stresu, czy choroby pojawia się w nim nadmiar ładunków dodatnich. Tymczasem nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, gdy między ładunkami dodatnimi i ujemnymi istnieje równowaga. To dzięki bursztynowi, który wytwarza przyjazne nam ładunki ujemne, możemy ją odzyskać. Badania wykazały, że kamień ten zawiera wiele cennych mikroelementów: krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, związki organiczne połączone z jodem, substancje lotne, kwasy żywiczne.

Od dawna wierzono w dobroczynne właściwości bursztynu i wiele z tych działań zostało udowodnione naukowo. Bursztyn można stosować przy wielu dolegliwościach i schorzeniach. To prawdziwy dar ziemi.

Bursztyn wykorzystywany jest w nowoczesnej kosmetologii, jako dodatek do kremów, balsamów, jako środek do pielęgnacji cery zmęczonej. Kwas bursztynowy oraz olejek bursztynowy poprawia elastyczność skóry, zmniejsza szorstkość i głębokość zmarszczek, skóra zostaje długotrwale nawilżona i dotleniona, staje się gładka i promienna.

  • Podziel sie tym postem

Newsletter

Wpisz swój e-mail aby otrzymać nasz newsletter